Załoga G

Jeśli w czymś pomogą będę niezmiernie rad, jeśli sami macie jakieś dobre rady - podzielcie się nimi

Zaplanuj wszystko

Rok - 0,5 roku przed ślubem należy:
 • Zdecydujcie, jaki to będzie rodzaj ślubu: konkordatowy, cywilny, czy też oddzielne śluby: kościelny i cywilny.
 • Ustalcie przybliżoną datę ślubu. W tym terminie warto też pomyśleć o ewentualnej podróży poślubnej (miejsce, czas, wizy, wymagane szczepienia), wstępnie porozmawiajcie o urlopie w zakładach pracy.
 • Wybierzcie miejsce uroczystości: Urząd Stanu Cywilnego i/lub odpowiedni kościół. Przyjęło się, iż właściwą parafią jest parafia Panny Młodej, jednak nie jest to wymogiem.
 • Jeżeli decydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy należy dowiedzieć się o terminach nauk przedmałżeńskich, w tym także o spotkaniu w poradni rodzinnej.
 • W przypadku ślubu cywilnego warto zorientować się też wcześniej jakiego rodzaju formalności należy załatwić w USC.
 • Przygotujcie wstępną listę gości weselnych oraz wytypujcie świadków.
 • Określcie wysokość budżetu jaki chcecie i możecie przeznaczyć na ślub i wesele.
 • Wybierzcie miejsce w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Dokonajcie rezerwacji terminu. Jeżeli ma być to restauracja dobrze jest wybrać się tam wcześniej na kolację i sprawdzić czy menu, obsługa i wystrój spełniają nasze oczekiwania. Przy wyborze miejsca imprezy należy zwrócić również uwagę na możliwość noclegu dla przyjezdnych gości.
 • Zorientujcie się w ofertach zespołów muzycznych (przesłuchać CD, obejrzeć Video) i dokonajcie potrzebnych rezerwacji min. 3-6 miesięcy przed ślubem.
 • Ustalcie czy, gdzie i kiedy odbędą się wieczory: kawalerski i panieński, ilość osób, które będą w nich uczestniczyły oraz jakie atrakcje będą temu towarzyszyły.
 • Wybierzcie i jeśli jest to konieczne zarezerwujcie fotografa i/lub kamerzystę video aby z najpiękniejszego dnia w naszym życiu pozostała odpowiednia dokumentacja. W tym celu warto popytać znajomych, którzy już wcześniej korzystali z takich usług, pooglądać ich zdjęcia i filmy - to najlepszy sposób weryfikacji.
 • Jeśli decydujecie się na organizację wesela "we własnym zakresie" należy pomyśleć o obsłudze: kucharki, kelnerki itp.
 • Równocześnie z poszukiwaniem zespołu i fotografa najwyższy czas zdecydować o wyborze strojów (zakup, krawiec, wypożyczalnia). Jeżeli stroje mają zostać uszyte, to ostatni dzwonek, by zamówić tę usługę. Jeśli zamierzamy kupić lub wypożyczyć jest trochę więcej czasu na przejrzenie ofert wypożyczalni i salonów. Przyszła Panna Młoda powinna jednak już zdecydować się na fason sukni, pomyśleć o dodatkach takich jak: welon, buty, rękawiczki, bielizna (należy rozejrzeć się za wypożyczalnią, z której ma pochodzić suknia lub też urządzić sobie wycieczkę po salonach mody ślubnej by poznać ich ofertę). Garnitur dla Pana Młodego? Podobnie jak w przypadku Panny Młodej, należy zdecydować czy strój ma być kupiony czy też wypożyczony i gdzie. Warto pomyśleć również o dodatkach: buty, krawat czy mucha itp.
 • Nie zapomnijcie o obrączkach
 • Ustalcie ostateczną listę gości.
  Warto wybrać się z wizytą do znajomych, których wytypowaliśmy na świadków, poinformować ich o naszej decyzji i zapytać o zgodę.
Ok. 4 miesiące przed ślubem:
 • Zarezerwujcie samochód dla Młodej Pary.
 • Zaklepcie urlopy w pracy.
 • Zarezerwujcie podróż poślubną.
 • Zacznijcie kompletować potrzebne dokumenty.
Ok.3 miesiące przed ślubem:
 • Zamówcie zaproszenia ślubne. Warto w tym celu przejrzeć katalogi, które często dostępne są salonach mody ślubnej. Wybrać odpowiedni wzór, oraz tekst zaproszenia. Można również zamówić wizytówki na stół oraz karty z podziękowaniami, które roześlemy po uroczystości. (można także przeglądnąć zakładkę "Cytaty" na tej stronie aby wybrać odpowiedni tekst do zaproszeń)
 • Zastanówcie się nad sposobem transportu gości do USC/kościoła/sali weselnej. W razie potrzeby zarezerwujcie dla nich transport
 • Jeśli sprawa nie została rozwiązana przy okazji rezerwacji lokalu, warto pomyśleć o zarezerwowaniu noclegów dla przyjezdnych gości
Ok. 1 miesiąc przed ślubem:
Jeśli jeszcze coś nie zostało dograne to znaczy, że już jesteście w "niedoczasie" i pewnie zaraz zacznie się nerwówka :-) niepotrzebnie. Jeśli wszystko szło zgodnie z planem to ten okres jest akurat po to by dograć te drobiazgi:
przybranie samochodu, bukiet, a nawet pierwszy taniec.

Nie odkładajcie niczego na ostatnią chwilę - wtedy i bez dodatkowych spraw będziecie mieć masę roboty i nerwów.

Dla Świadków

Kilka dni przed ślubem (w niektórych parafiach w dniu ślubu odpowiednio wcześniej)
Formalności kościelne - oboje świadkowie muszą zgłosić się osobiście do kancelarii parafialnej (na plebanii) kościoła w którym odbędzie się ślub Młodych. Zabierają ze sobą dowody osobiste, ponieważ do dokumentów zawarcia związku małżeńskiego muszą zostać wpisane nazwiska świadków, daty urodzenia oraz adresy zamieszkania. Nie jest wymagane zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi, ale podczas uroczystości ślubnej wypada żeby świadkowie jako pierwsza para po Młodych przyjęli Komunię Świętą.

Dzień Ślubu

Jeżeli świadkowie jadą do kościoła z Parą Młodą jednym samochodem świadek podjeżdża po Pana Młodego, następnie jadą do Pani Młodej, gdzie czeka świadkowa.
Świadek powinien mieć przygotowany kosz z "fantami" w przypadku gdyby na drodze Młodzi napotkali tzw.bramy.
Oboje uczestniczą w błogosławieństwie Młodych, które odbywa się w domu Panny Młodej.
Pod kościołem świadkowie zgodnie z życzeniem Młodych instruują gości odnośnie ceremonii, np. wprowadzają do odpowiednich ławek w kościele, mogą to być również ustalenia typu: kto obsypuje Młodych ryżem, grosikami itp., lub gdzie będą składane życzenia po ceremonii - przed kościołem czy na sali weselnej.
Świadek nie może zapomnieć przed ceremonią o dostarczeniu obrączek do zakrystii kościoła.
W zależności od ustaleń: wchodzą jako ostatni do kościoła i zajmują przygotowane dla nich miejsca przed ołtarzem, za miejscami dla Pary Młodej, świadkowa prawe, a świadek lewe miejsce; lub podczas marsza weselnego wchodzą zaraz za Parą Młodą.
Jako pierwsi składają Młodym życzenia, po czym stają za nimi i odbierają : świadek - prezenty lub koperty, świadkowa - kwiaty.
Będąc na sali rozmieszczają gości przy stole weselnym - najlepiej jeżeli są wcześniej rozstawione na stole wizytówki z imieniem i nazwiskiem, pomaga to gościom skupić się na życzeniach lub toastach a nie na tym które miejsce ma zająć żeby siedzieć "najbliżej" Młodych.

Obyczaje

Każda para ma prawo tak świętować wesele, jak chce: we dwoje albo w wielkim tłumie, w domu albo w lokalu, przez godzinę albo albo od wczesnego popołudnia do późnej nocy. Nie ma żadnego obowiązku uwieczniania zawarcia małżeństwa na fotografiach albo wideofilmach.

Jednak większość par marzy o hucznym weselu i nie chdzi tu o ilość gości, ale o dobrą zabawę do rana i uwiecznienie tych chwil , aby były piękną pamiątką na długie lata.
Jeżeli chce się świętować w "wielkim stylu", należy gości zawiadomić o tym w odpowiednim czasie, najlepiej na piśmie, wysyłając eleganckie zaproszenie.

Miejsce w którym odbędzie się wesele zależy przede wszystkim od możliwości lokalowych i środków finansowych, jakimi się dysponuje. W tym przypadku jakieś zasady dobrego tonu nie wchodzą w grę. Natomiast bardzo istotne jest, aby zaproszenie zawierało dokładną informację, kiedy i gdzie uroczystość się odbędzie. Dzięki temu wszyscy zaproszeni będą mogli bez trudu odnaleźć lokal i zjawić się punktualnie. Ciągle jeszcze myśli się o wielkim przyjęciu weselnym, ale potężna ilość obfitego jedzenia wcale nie jest obowiązkowa. Wesele też może się ograniczyć do lampki szampana i skromnego poczęstunku.

Najczęstsze rozmieszczenie przy stole przewiduje, że państwo młodzi zajmują środkowe miejsca po dłuższej stronie stołu (lub w centralnej części sali), Panna Młoda po prawej stronie Pana Młodego. Na prawo od niej siedzi jej teść, a obok niego jej matka. Po stronie lewej Pana Młodego zasiada jego matka, a dalej ojciec jego wybranki. W dalszej kolejności sadza się krewnych oraz przyjaciół.
Aby obie rodziny lepiej się poznały, należy starać się sadzać gości "na przemian" z jednej i drugiej rodziny. Oczywiście istnieją rozmaite zwyczaje regionalne, dotyczące rozmieszczenia gości.
Zasady te nie są rygorystyczne i nie muszą być ściśle przestrzegane.
W przypadku, gdy wiemy o waśniach między gośćmim - nie należy ich sadzać koło siebie, aby nie generować konfliktów na własnym weselu. Nawet najważniejsze osoby przy stole mogą zostać inaczej posadzone, ponieważ życie płata nam takie "figle", że nie można niczego tak na prawdę "zaszufladkować". (np. rodzice państwa młodych mogą już nie żyć albo są rozwiedzeni i związani z kimś innym, albo też skłóceni między sobą, itp itd). Zawsze pamiętajmy o zdrowym rozsądku.

Stół weselny - jeżeli uroczystość odbywa się nie w domu, ale w restauracji, tą sprawą zajmuje się jej personel. Jeśli chcielibyśmy rozłożyć na stole wizytówki, musimy to uprzednio uzgodnić z kierownikiem sali i przygotować je w odpowiednim czasie. Dekoracja sali stwarza piękną niezapomnianą atmosferę do zabawy, warto pomyśleć o dekoracji, stołów , dekoracji sali. Większość lokali proponuje wystrój restauracji w cenie lub za opłatą , jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ samemu trudno jest dekorować dużą sale. Jeżeli kierownik sali nie dekoruje jej, warto znaleźć firmę która przystroi nam nasz lokal. Organizacja dużych uroczystości weselnych stwarza olbrzymie możliwości, ale też masę spraw trzeba brać po uwagę.

Zaproszenia

Dobre wychowanie wymaga, by na wesele zapraszać osobiście. Jeśli jest to niemożliwe, wysyłamy list z dołączonym zaproszeniem. Staramy się jednak odwiedzić członków najbliższej rodziny i rodziców chrzestnych.
Zaproszenia powinny dotrzeć do gości na ok.1 miesiąc przed ślubem.
Jeżeli wręczamy je osobiście pod żadnym pozorem nie zaklejamy koperty.
Zaproszenie należy włożyc wierzchem do koperty, nieelegancko jest wręczać gościom odwrócone zaproszenia.
Osobno powinien być wydrukowany tekst dla gości weselnych, informujący o godzinie i miejscu przyjęcia.
Do zaproszenia warto dołączyć prośbę o potwierdzenie przybycia.
Jeżeli zapraszane są całe rodziny należy wypisać pełne imiona dzieci, nie tylko ich inicjały.
Warto pamiętać o zapasowych zaproszeniach, zawsze można pomylić się przy ich wypisywaniu.
Dodatkowo warto zastanowić się nad wizytówkami (ozdobne kartoniki z imieniem i nazwiskiem każdego z gości), które będą wykonane w tym samym stylu.
Jest to nie tylko elegancki dodatek do przyjęcia weselnego ale również ozdoba podreślająca jego szczególny charakter.
W przypadku gdy zapraszamy część gości jedynie na uroczystość ślubu (nie na wesele), termin 1 miesiąca nie jest bezwzględnie wymagany, niemniej jednak nie wypada zapraszać na tak ważną uroczystość w ostatniej chwili (goście też muszą mieć czas na przygotowania).

Intercyza

W niektórych sytuacjach warto również pomyśleć i o tym - dla zabezpieczenia wspólnych interesów rodzinnych w wypadku wysoce ryzykownej działalności (np zawodowej) jednego lub obydwu małżonków, zabezpieczenia własnych dzieci (np z wcześniejszego małżeństwa), lub wielu, wielu innych sytuacji, które niesie życie.

Inetrcyza to umowa regulująca podział majątku małżonków. Na takie zabezpieczenie własnych inetresów decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Jeśli zarabiasz znacznie więcej niz małżonek lub nie masz stuprocentowej pewności, że interesy, które on prowadzi, nie przyczynią się do powstania długów, zastanów się nad zawarciem intercyzy.
Jak to zrobić i dlaczego warto zawrzec taką umowę.
Odrębność może być korzystna:
 • gdy małżonek wpada w tarapaty finansowe i nie będzie mógł regulować swoich zobowiązań finansowych na bierząco
 • gdy jedno z współmałżonków jest nieuczciwe wobec drugiego (np.zalega z płaceniem podatków)
albo niekorzystna:
 • jeśli opłacałoby się wam wspólne rzoliczenie podatku
 • jesli chcecie wziąć kredyt (dochód małżonka nie jest brany pod uwagę)
Intercyza nie zawsze prowadzi do wyłączenia wspólności majątkowej. Można zawrzeć umowę ograniczającą wspólność albo...umowę rozszerzającą. Ograniczenie polega na wyłączeniu wspólności w stosunku do majatku pochodzącego z niektórych źródeł (np.tylko z działalnosci gospodarczej żony lub męża). Rozszerzenie to uznanie, że majątkiem wspólnym jest majątek odrębny małżonków np.: nabyty przed ślubem. W takiej sytuacji odpowiada się wzajemnie za długi małżonka, które zaciągnął przed ślubem.
Nie odpowiadasz za długi współmałżonka tylko wtedy, jeśli poinformował on swojego wierzyciela, że zawrliście intercyzę.
Niestety, jeśli małżonek jest nieuczciwy, może wykorzystać to przeciwko Tobie. Jeśli mąż będzie chciał wpuścić Cię w maliny, nie powie wierzycielowi o waszej umowie. Zgodnie z prawem będziesz wtedy odpowiadała za jego długi, tak jakby nie było intercyzy. Oczywiście taki sam skutek jest wtedy, gdy nieuczciwa żona nie pinformuje o intercyzie swojego wierzyciela.
Nie ma skutecznego sposobu, by się przed tym zabezpieczyć. Warto kontrolować umowy zawierane przez współmałżonka. Trzeba dopilnować, by w każdej był zapis o rozdzielności majątkowej.
Co z majątkiem odrębnym? Niektóre składniki majątku, którego właścicielem jest mąż lub żona, nie są własnością wspólną, niezależnie od tego, czy wcześniej podpisano intercyzę, czy nie. Jest to m.in.:
 • majątek, który mąż lub żona nabyli przed slubem
 • majątek odziedziczony, pochodzący z zapisu lub z darowizny (chyba, że są to przedmioty codziennego użytku, z których mąż i żona wspólnie korzystają)
 • przedmioty zaspokajające osobiste potrzeby męża lub żony (np. wózek inwalidzki, ubrania)
 • pieniądze z odszkodowania za uszkodzenia ciała lub utratę zdrowia albo odzskodowanie za krzywdę i przedmioty kupione za te pieniądze (wyjątkiem jest tu renta)
 • pieniądze i przedmioty kupione za pieniądze z nagrody za osobiste osiągnięcia, którą otrzymał jeden z małżonków.

W ostatnim czasie zmieniały się przepisy prawa dotyczące wyłączeń z majątku wspólnego, jak również odpowiedzialności małżonków w przypadku podpisania intercyzy i w przypadku jej braku (np teraz w przypadku kredytów to na kredytodawcy ciąży obowiązek dopilnowania zgody współmałżonka lub uzyskania informacji o intercyzie - jeśli kredytodawca nie dopilnuje tego obowiązku, współmałżonek nie odpowiada).
Nie posiadam tych informacji. Opis Intercyzy należy traktować jako informacje, że coś takiego jest i można rozważyć skorzystanie z tej opcji. Po obowiązujące w tej kwestii przepisy należy się wtedy udać do odpowiedniej instytucji.

created by: artur tadel